Hoci spojenie husársky kúsok poznajú aj za hranicami Slovenska, vznikol vďaka riskantnému útoku husárskej jednotky na Berlín, ktorému velil maršál zo Žitného ostrova. Na poľného maršála z turčianskeho zemianskeho rodu sme už možno zabudli, ale husársky kúsok stále tvorí súčasť slovenského jazyka.
Husársky kúsok označuje odvážny čin s nemalým rizikom. Vo Francúzsku je to tour d´hussard, v Nemecku Hussarenstück. Zaslúžil sa oň veliteľ husárskych jednotiek Andrej Hadik (1711 – 1790), ktorý pochádzal zo Slovenska a pôsobil v službách Márie Terézie.
Andrej Hadik, uhorský gróf a rakúsky poľný maršal, pochádzal z turčianskeho zemianskeho rodu. Na želanie otca vstúpil do armády a vypracoval sa až na veliteľa. V reakcii na nástupníctvo Márie Terézie vypukli v roku 1740 konflikty, v ktorých musela obhájiť svoj nárok na habsburskú monarchiu, a jedným z jej najväčších nepriateľov bol pruský kráľ Fridrich II. Veľký.
Konflikty vyústili do takzvaných sliezskych vojen, ale aj do sedemročnej vojny, kedy sa práve Andrej Hadik mimoriadne vyznamenal nečakaným útokom na Berlín. V októbri 1757 využil, že Fridrichova cisárska armáda bola inde a prekvapivo sa dostal k Berlínu s oddielom len okolo tritisíc mužov (niektoré zdroje uvádzajú až päťtisíc). Berlín bol nechránený, kráľovná utiekla a Hadikovej jednotke sa podarilo Berlín obsadiť len s minimálnymi stratami (prišiel o desať mužov).
Berlínsky magistrát sa chcel vyhnúť rabovaniu a tak sa vykúpil sumou dvesto- až tristotisíc toliarov. Hadik peniaze vzal a rýchlo s mužmi zdúchol, pretože Fridrich sa už hnal chrániť Berlín. Dvadsaťpäťtisíc dal svojim mužom a zvyšok odovzdal Márii Terézii ako vojnovú korisť, ktorá ho povýšila do grófskeho stavu, udelila mu nielen vojenský kríž, ale aj panstvo vo Futogu, obci na severe Srbska, kde žijú Slováci dodnes.
Celý Hadikov riskantný výpad trval len trinásť dní a vďaka nemu voláme riskantné či odvážne činy husárskymi kúskami. Na Andreja Hadika sme už možno zabudli, ale husársky kúsok stále tvorí súčasť slovenského jazyka.
[Historická zaujímavosť: medzi ľahko ranenými z Hadikovej jednotky bol aj ďalší Slovák – Ladislav Škultéty-Gábriš – najdlhšie pôsobiaci vojak v aktívnej službe v dejinách.]
– –
Zdroje:
Jana Skladaná: Ukryté v slovách, SPN 2012
Michal Kovačik: Vedel si, že za vznikom slovného spojenia “husársky kúsok” treba hľadať Slováka?