Wug je milá fiktívna postavička podobná vtákovi, ktorú vymyslela lingvistka Jean Berko Gleasonová z Bostonskej univerzity pre svoj test, ktorým chcela ukázať, že deti sa učia jazyk pomocou zovšeobecnených pravidiel a nie len učením sa jednotlivých slov, a pritom stvorila neodolateľného maskota lingvistiky.
Jean Berko Gleasonová chcela v rámci štúdie, ktorá vyšla v roku 1958 pod názvom The Child’s Learning of English Morphology (známa je aj ako Berko 1958), pochopiť, ako deti vnímajú a používajú morfologické pravidlá. Dospelí vedia, že v angličtine sa napríklad plurál tvorí pridaním prípony –s, ale ako to vedia deti predškolského veku? Aby získala relevantné výsledky, nemohla v teste použiť existujúce anglické slová, pretože by jednoducho nemala ako zistiť, či ich už deti predtým nepočuli.
Vymyslela si preto nezmyselné slová a jedným z nich bola aj milá kreslená postavička wug. Pomocou wuga testovala schopnosť detí používať pravidlo tvorby množného čísla v anglickom jazyku pomocou morfémy plurálu –s. Použila dve kartičky: na prvej bol nakreslený jeden wug s textom „toto je wug“, a na druhej boli postavičky dve a text: „A tu je ďalší. Už sú dvaja. Sú tu dva …… .“ Deti (vo veku od 4 do 7 rokov) správne doplnili wugs.
V rámci testu skúmala aj znalosť ďalších slovotvorných pravidiel jazyka (napríklad na otázku „What do you call a man who zibs?“ je správna odpoveď zibber). Bol to prvý experimentálny dôkaz, že deti sa neučia jazyk len memorovaním slov, ale že dokážu aplikovať lingvistické pravidlá slovotvorby. Možno ste si aj sami všimli, že deti dokážu pomocou takýchto zovšeobecnených pravidiel tvoriť najskôr pravidelné tvary – z toho vznikajú všetky tie milé to je ocinove = to je maminove, a až oveľa neskôr, v škole, sa učia nepravidelnosti jazyka.
Jean Berko Gleasonová tým dokázala, že deti dokážu chápať jazykové pravidlá oveľa skôr, než sa dovtedy myslelo a že sa učia používať jazyk správne aj pomocou vrodených mentálnych štruktúr (čo neskôr do hĺbky rozpracoval napríklad Steven Pinker v knihe The Language Instict). Jean Berko Gleasonová spôsobila svojou prácou revolúciu v štúdiu osvojovania si jazyka. Navyše dala lingvistike nezabudnuteľnú postavičku, ktorú majú niektorí zapálení lingvisti dokonca aj vytetovanú (naozaj), a stvorila jednu z najznámejších lingvistických viet: „This is a wug.“
– – –
Zdroje:
Steven Pinker: The Language Instinct (Penguin, 1994)
https://www.pbs.org/wgbh/nova/article/the-wug-revolution/
https://en.wikipedia.org/wiki/Jean_Berko_Gleason
https://curiosity.com/topics/this-adorable-test-measures-childrens-grasp-of-language-rules-curiosity/